Popularność domów drewnianych stale wzrasta. I są to już nie tylko małe domki letniskowe, ale domy użytkowane przez cały rok. W Polsce najczęściej wykonywane są drewniane domy szkieletowe, modułowe i domy z bali.

Domy szkieletowe

Popularnie nazywane są domami kanadyjskimi, bo technologia wykonania wzorowana jest na domach powszechnie stawianych w Kanadzie. Domy kanadyjskie wymagają wykonania lekkich fundamentów, których kotwiczy się elementy szkieletu. Używane do niego drewno musi być odpowiednio zaimpregnowane, by zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci i szkodników. Impregnacja zabezpiecza także drewno przed działaniem ognia. Przestrzenie między elementami szkieletu wypełniane są wełną mineralną a następnie wykańczane płytami kartonowo-gipsowymi. Wykonanie domu szkieletowego wymaga od wykonawcy bardzo ścisłego przestrzegania reżimu technologicznego. Na szczęście coraz więcej firm potrafi spełnić te wymagania.

Domy modułowe czyli skandynawskie

Jak sama nazwa mówi technologia wykonania tych domów wzorowana jest na krajach skandynawskich, gdzie ze względu na warunki klimatyczne domy muszą być wykonane w krótkim czasie. Wszystkie elementy domu wykonywane są w halach fabrycznych, a na placu budowy tylko montowane. Dzięki temu sam proces montażu jest bardzo krótki. Elementy wykonywane są zgodnie z projektem i numerowane zgodnie z kolejnością montażu. Elementy wypełniające ściany mają już zamontowane okna i drzwi, są odpowiednio ocieplone. Ogromną zaletą domów skandynawskich jest możliwość ich dowolnej rozbudowy, w zależności od potrzeb właścicieli i rozmiarów działki. Domy modułowe są łatwe w demontażu i ponownym montażu w nowym miejscu.

Domy z bali

To najdroższa wersja domu drewnianego, jego budowa jest również dłuższa w czasie. Bale należy zamówić w tartaku, gdzie zostaną odpowiednio docięte i dopasowane złącza. Budowa domu z bali to prawdziwa sztuka, w której najlepsi są rzemieślnicy z Podhala. Domy drewniane nigdy nie przestały być popularne wśród górali. Wszystkie łączenia bali muszą być wypełnione materiałem uszczelniającym (mech, wełna mineralna). Instalację wodną, grzewczą oraz wodno-kanalizacyjną najczęściej umieszcza się w częściach stropowych, natomiast elektryczną między łączeniami bali.
Bez względu na wybraną technologię domy drewniane są bardzo przyjazne dla mieszkańców i środowiska.