Większość inwestorów, którzy budują domy jednorodzinne, decyduje się na gotowe projekty domów. Są one dostępne w katalogach przygotowywanych przez biura projektowe. Katalogi tego typu zawierają bardzo szeroki wybór różnych rozwiązań, od dużych luksusowych domów, po małe parterowe budynki przygotowane z myślą o osobach, które nie dysponują dużym kapitałem na budowę.
Jest to bez wątpienia bardzo korzystne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na pracy architekta. Warto jednak pamiętać, że w przypadku gotowego domu należy zawsze przeprowadzić adaptację projektu. Są to czynności, które pozwalają na dostosowanie projektu budynku do różnego rodzaju lokalnych wymagań, na przykład lokalnego planu zagospodarowania przestrzeni i rodzaju gruntu na działce budowlanej, na której będzie przeprowadzana budowa. Adaptacja projektu jest wykonywana przez tak zwanego architekta adaptującego, który uwzględnia dane techniczne dotyczące konkretnej działki. Zazwyczaj możemy zlecić wykonanie tej pracy temu samemu biurowi projektowemu, które przygotowało nasz projekt. Dostosowanie projektu domu wiąże się oczywiście z poniesieniem dodatkowych opłat, ale jest konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę i prawidłowego przeprowadzenia wszystkich prac budowlanych. Na szczęście na wykonanie adaptacji projektu nie trzeba zazwyczaj bardzo długo czekać, dlatego nie wpływa to w znacznym stopniu na przedłużenie czasu trwania inwestycji. Nie zmienia to jednak faktu, że powinniśmy uwzględniać konieczność przystosowania budynku w naszych planach dotyczących realizacji budowy.
Adaptacja jest niezbędnym elementem przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych. Na szczęście koszty związane z adaptacją nie są bardzo duże w porównaniu z kosztami całej inwestycji. Pomimo to zawsze należy zawsze brać je pod uwagę, gdy szacujemy wydatki związane z budową domu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKoszty budowy domów
Następny artykułAdaptacja projektu domu