Najpopularniejszym w tej chwili rozwiązaniem jest wybieranie projektów domów z katalogów z gotowymi projektami. Dzięki temu mamy pewność, że sięgamy po sprawdzony projekt, który jest dostępny od zaraz i w przystępnej cenie.
Oczywiście wybór konkretnego projektu nie jest łatwy. Najprawdopodobniej największym ograniczeniem będą nasze możliwości finansowe. Również działka, którą posiadamy może wykluczać wybór niektórych rozwiązań, przede wszystkim ze względu na swój rozmiar. Jeśli wykluczymy projekty, które znajdują się z różnych powodów poza naszym zasięgiem, może się okazać, że nadal mamy bardzo wiele możliwości, z których możemy wybierać. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, na przykład na koszty przyszłego użytkowania takiego budynku, przede wszystkim na koszty jego ogrzewania, które mogą być bardzo wysokie. Już na etapie wyboru właściwego projektu możemy je zminimalizować. Oczywiście dla niektórych osób od oszczędności ważniejsze będą walory estetyczne projektu.
Jednak najważniejszą kwestią, którą powinniśmy zawsze brać pod uwagę, gdy wybieramy projekt domu jednorodzinnego jest to, żeby w optymalny sposób odpowiadał naszym potrzebom mieszkaniowym. Jeśli zastanawiamy się nad konkretnym domem jednorodzinnym, powinniśmy przede wszystkim sprecyzować swoje plany na przyszłość i zastanowić się, czy na przykład planujemy powiększenie naszej rodziny. Warto spojrzeć jeszcze dalej na przód i zastanowić się nad tym na przykład jak długo nasze dzieci będą chciały zostać w rodzinnym domu i czy na przykład bierzemy pod uwagę model rodziny wielopokoleniowej. Takie plany powinniśmy uwzględniać już w chwili, gdy wybieramy projekt domu, ponieważ ewentualna przebudowa może wiązać się z kosztami.
Dom jednorodzinny, który wybierzemy powinien przede wszystkim spełniać nasze potrzeby mieszkaniowe, pod względem metrażu i ilości pomieszczeń.