Podejmując decyzję o budowie domu często stajemy przed pytaniem, jaki projekt będzie dla nas najlepszy. W niniejszym tekście postaramy się pochylić nad tym zagadnieniem, pomagając w podjęciu tej najlepszej decyzji.

Projekt, to znaczy co?
Pod pojęciem projektu budowlanego kryje się plan oraz określony zespół parametrów, który dom musi spełniać. Projekt określa nie tylko liczbę i rozmiar pomieszczeń, ale również umiejscowienie instalacji. Jeśli kupujemy gotowy projekt, musimy przygotować się na to, że będzie konieczne przeprowadzenie jego adaptacji do warunków panujących na działce oraz instalacji sanitarnych i innych mediów. W wypadku projektów tworzonych na zamówienie nie ma tej
konieczności, ponieważ wszelkie parametry działki zostały już w nim uwzględnione przez architekta.

Jak wybrać?
Wybierając najlepszy projekt musimy więc określić, jaka powinna być liczba pomieszczeń w domu, zdecydować, czy wybieramy rozległy dom parterowy, czy też bardziej skoncentrowany piętrowy. Musimy też określić, jaki układ pomieszczeń będzie dla nas najbardziej funkcjonalny. Podejmując decyzję o kształcie naszego projektu musimy liczyć siły na zamiary – na jakie ekstrawagancje w budowie domu możemy sobie pozwoli? Jaki kształt będzie nam najbardziej odpowiadał? Czy wolimy dom o skomplikowanej bryle, na drogich fundamentach, czy też o bardziej typowej, prostej i nowoczesnej bryle z maksymalnie uproszczonymi fundamentami, ścianami i dachem? Jakiej wielkości okna będą najbardziej odpowiadały naszym potrzebom? Wolimy dom szeroko doświetlony, czy też cenimy sobie bardziej prywatność za zamkniętymi drzwiami?

Wybór projektu własnego domu jednorodzinnego zależy od bardzo wielu czynników i wymaga od nas znacznie większej ilości działań, niż możemy początkowo oczekiwać. Dlatego warto przy tej okazji skonsultować się z architektem – będzie wiedział, które rozwiązania mają największy sens.