Gotowe projekty domów jednorodzinnych dostępne są w Internecie, katalogach i szerokich ofertach biur projektowych. Coraz bardziej przystępne jednak okazuje się zamawianie projektu od zera, przygotowanego specjalnie z myślą o tym konkretnym inwestorze. Koszty w tym wypadku nie rozkładają się jednak równomiernie.

W wypadku projektu zamawianego z katalogu średnia cena wynosi od 1, 5 tys. do 2 tys. złotych. Kwota wydaje się niewygórowana w porównaniu z kosztami budowy czy zakupu materiałów, jednak to nie koniec związanych z nią opłat. W wypadku projektu gotowego konieczna jest jego adaptacja – tu koszta oscylują między 2 i 3 tys. złotych. Do tego dochodzą jeszcze koszty map geodezyjnych potrzebnych do wykonania adaptacji – tu ceny zaczynają się od 500 zł. Dodatkową kwestią są koszta za wprowadzanie zmian do projektu. Teoretycznie biura projektowe nie powinny patrzyć na to krzywo, zwykle jednak każda wprowadzona do projektu zmiana coraz bardziej zwiększa koszta. Szereg niewielkich zmian, takich jak zmiana wymiaru okien, czy przesunięcie ścian, może okazać się szczególnie kosztownym pomysłem.

Inaczej sprawa ma się z projektem zamówionym od podstaw. Tu architekt od samego początku bierze pod uwagę chęci i potrzeby oraz indywidualny charakter inwestora i jego rodziny. Dom przygotowywany pod indywidualne potrzeby klienta jest zwykle znacznie bardziej dla niego wygodny i funkcjonalny. Projektując gotowy dom architekt od razu też bierze pod uwagę warunki geodezyjne panujące na działce oraz jej możliwości w stosunku do miejscowego planu zagospodarowania terenu. Koszt projektu architektonicznego indywidualnego w oczywisty sposób jest wyższy, od samego kosztu zakupu gotowego projektu, jednak biorąc pod uwagę wszelkie dodatkowe koszta, które pojawiają się w wypadku projektów katalogowych, okazuje się częstokroć osiągalnym wydatkiem. Całościowo koszt projektu nie powinien przekroczyć 2-5% wartości całej inwestycji.