Ogrzewanie domu to bardzo duży wydatek, niezależnie od tego jakiego paliwa używamy. Dlatego bardzo wiele osób poszukuje różnych sposobów na oszczędzanie. Jednym z nich jest zainwestowanie w dom energooszczędny.
Podstawą jest zawsze oczywiście odpowiednie ocieplenie domu. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy. Najlepszym wyborem może okazać się zainwestowanie w tak zwany dom energooszczędny, czyli taki, które jest zaprojektowany w celu zminimalizowania strat ciepła. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki dodatkowemu ociepleniu oraz zastosowaniu odpowiedniej wentylacji z odzyskiem ciepła. Dzięki takim rozwiązaniom można bardzo dużo zaoszczędzić. Warto pamiętać również o tym, że nie bez znaczenia pozostaje kształt budynku. Małe domy o zwartej bryle i małej ilości okien tracą zdecydowanie mniej ciepła niż duże budynki. Dobrze jest o tym pamiętać, gdy wybieramy projekt domu. Warto także zadbać o zabudowanie przeszkleń, takich jak tarasy i balkony oraz pomyśleć o tak zwanych wiatrołapach, które chronią przed utratą ciepłego powietrza.
Domy energooszczędne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, którzy budują domy jednorodzinne. Budynki pasywne przynoszą konkretne oszczędności, dlatego ich popularność nie powinna nikogo dziwić. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dom energooszczędny jest dobrym rozwiązaniem, warto oszacować oszczędności, które mogą wyniknąć ze zredukowania strat ciepła o nawet kilkadziesiąt procent.
Jak widać można bardzo wiele zrobić w celu zmniejszenia strat ciepła i tym samym zmniejszenia w znacznym stopniu kosztów ogrzewania. Zastosowanie różnego rodzaju technologii, które pozwalają na oszczędzenie energii może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacji podniesienia kosztów ogrzewania, czego przyczyną może być na przykład znaczny wzrost cen materiałów grzewczych, na przykład gazu ziemnego lub węgla.