Wybór projektu domu jest trudny, zwłaszcza dla laika, który nie orientuje się za bardzo w temacie oraz nie ma dużej wiedzy w zakresie architektury i budownictwa. Zazwyczaj dotyczy to praktycznie wszystkich prywatnych inwestorów, którzy decydują się na zakup gotowego projektu. Projekt domu z katalogu jest oczywiście sprawdzonym rozwiązaniem i jeśli wybierzemy dobre, doświadczone biuro projektowe możemy liczyć, że dostaniemy produkt wysokiej jakości, nie oznacza to jednak, że będzie on idealnie odpowiadał naszym potrzebom.
Pierwszą pułapką, o której musimy pamiętać, gdy przeglądamy katalog, jest wygląd domów. Biura projektowe przykładają bardzo duże znaczenie do estetycznej strony budynków, przygotowując wiele projektów domów, które są bardzo ciekawe pod względem architektonicznym, nie muszą być jednak wcale praktyczne. Ciekawa architektura niestety bardzo często przekłada się na dużo większe koszty. Należy o tym pamiętać wybierając projekty domów, które nas interesują.
Kolejna bardzo ważna kwestia to przede wszystkim koszty późniejszej eksploatacji takiego budynku. Niestety różne ciekawe i bardzo ciekawe pod względem estetycznym rozwiązania, takie jak duże tarasy lub wiele balkonów, mają bardzo duży wpływ na koszty ogrzewania budynków i rzadko są dobrym pomysłem w naszym klimacie.
Jak widać cechy dobrego projektu domu to przede wszystkim połączenie ciekawych rozwiązań i estetyki z odpowiednią troską o stronę praktyczną inwestycji. Dlatego nie należy zwracać uwagi wyłącznie na wygląd budynku. Wybieranie przy użyciu takie kryterium może się niestety skończyć bardzo dużymi kosztami budowy i późniejszej eksploatacji, a także niestety małą wygodą mieszkania. Fakt, że projekt znajduje się w katalogu, nie oznacza, że wszystkie osoby, które zdecydowały się na jego wybór były zadowolone z inwestycji i mogą polecić te konkretne rozwiązanie innym.